Meža autoceļi ir būtiska meža infrastruktūras objektu daļa – tie nodrošina piekļuvi meža teritorijām, veicinot gan mežsaimniecības, gan rekreācijas iespējas. Galvenokārt meža autoceļi tiek izmantoti koku izvešanai, meža apsaimniekošanai un ugunsdrošības pasākumu nodrošināšanai. Papildus tam meža ceļi veicina tūrisma un atpūtas iespējas, kā arī ļauj piekļūt lauku teritorijām, attālām dzīvesvietām un citiem infrastruktūras objektiem, lai tos apsaimniekotu.
Saskaņā ar AS “Latvijas valsts meži” apstiprinātajiem noteikumiem meža autoceļš ir atbilstoši tehniskajiem parametriem uzbūvēts komersanta ceļš, kas nodrošina meža apsaimniekošanu un ir ekspluatējams koksnes izvešanai.
Meža autoceļu plānošana
Meža autoceļu plānošana tiek veikta, pamatojoties uz ekonomisko izvērtējumu, ievērtējot vides un sociālos aspektus. Optimāls meža autoceļu blīvums ir būtisks priekšnosacījums meža vērtības palielināšanai, tas ir mainīgs lielums, jo tā aprēķinā ietilpst vairāki mainīgi faktori: kokmateriālu, minerālmateriālu un degvielas cenas. Optimāls meža ceļu blīvums ir tāds meža autoceļu daudzums kilometros, pie kura rodas vislielākā ieņēmumu pieauguma un izdevumu pieauguma starpība. Vislielāko efektu dod kokmateriālu pievešanas attāluma samazināšana no cirsmas līdz ceļam, kā arī cirsmu pieejamības uzlabošana. Ceļu tuvums ļauj samazināt mežsaimnieciskās un mežizstrādes izmaksas. Lai sekmētu izmaksu samazinājumu, regulāri tiek būvēti jauni un uzturēti esošie meža autoceļi.
Uzņēmums ik gadu izbūvē 300–350 km meža autoceļus ar kopējo investīciju apjomu vidēji 40 milj. EUR gadā.
Meža autoceļu uzturēšana
Ikdienas uzturēšanas darbi tiek nodrošināti autoceļu tīklam vairāk nekā 12 500 km garumā. Ceļu tīkls sastāv no meža autoceļiem, pašvaldību ceļiem un kokmateriālu transportam izmantojamām dabiskajām brauktuvēm. Īpaša vērība tiek pievērsta meža autoceļiem, kas konkrētajā brīdī tiek izmantoti saimnieciskajai darbībai, lai iespēju robežās nodrošinātu darbu nepārtrauktību.
Meža autoceļu būvniecība un uzturēšana notiek, ievērojot stingrus vides aizsardzības noteikumus, ietverot dabas resursu saglabāšanu, erozijas novēršanu un nepieļaušanu, ūdens resursu aizsardzību.
Gan mežsaimnieciskās darbības veicējiem, gan sabiedrībai arī uz meža ceļiem svarīgi ievērot satiksmes drošību, tāpēc ieteicamais braukšanas ātrums pa meža autoceļiem kravas transportlīdzekļiem ir 30 km/h, bet pārējiem transportlīdzekļiem – 50 km/h.