Meža meliorācijas nozīme mežsaimniecībā

Meliorācijas sistēmām mežā ir nozīmīga loma, nodrošinot optimālu gruntsūdens režīmu, tiek uzlaboti apstākļi ražīgas mežaudzes attīstībai un kokmateriālu transporta kustībai. Meža meliorācijas galvenais mērķis ir novērst pārmērīgu mitrumu, uzlabot grunts hidroloģiskos apstākļus, tādējādi veicinot optimālus augšanas apstākļus.

Koksnes gada pieaugums meliorētās platībās ir 3–4 reizes lielāks, salīdzinot ar nenosusinātām platībām.

Meža meliorācijas sistēmas (MMS) ir specializētu būvju un ierīču kopums zemes ūdens režīma regulēšanai. Latvijā meža meliorācijā lieto vaļējo grāvju tīklu.

MMS pārbūve un atjaunošana

Jaunas meliorācijas sistēmas AS “Latvijas valsts meži” apsaimniekotajās zemēs netiek būvētas, grāvji tiek pārtīrīti vienīgi esošo sistēmu robežās, lai saglabātu dabiskos meža biotopus. Uzņēmums regulāri plāno un veic tā pārvaldībā esošo meža meliorācijas sistēmu pārbūves, atjaunošanas un ikdienas uzturēšanas darbus. Pārtīrot esošos aizsērējušos grāvjus, tiek atjaunots meliorēto meža zemju un apkārtējo teritoriju ūdens režīms un nodrošināta sistēmas netraucēta darbība.

Ūdens kvalitātes aizsardzības nolūkos pirms meliorācijas sistēmas ievadīšanas ūdenstecē tiek izbūvēts sedimentācijas baseins. Tā galvenais uzdevums ir uztvert erodētās cietās daļiņas un novērst to nokļūšanu tālāk esošajos ūdens objektos. LVM sedimentācijas baseinus paredz izbūvēt uz MMS, kas garākas par 0,8 km. Šo sedimentācijas baseinu padziļinājums zem grāvja dibena atzīmes ir 0,5  m un garums atkarībā no sistēmas lieluma – no 30 m līdz 50 m.

Katru gadu AS “Latvijas valsts meži” atjauno un pārbūvē tās apsaimniekošanā esošās meliorācijas sistēmas aptuveni 20 000 ha platībā, kā arī izstrādā vidēji 40 meliorācijas sistēmu atjaunošanas un pārbūves būvprojektu.

MMS uzturēšana

Meža meliorācijas sistēmu uzturēšana ir pārbūvētu, atjaunotu un funkcionējošu meža meliorācijas sistēmu apsekošana, uzraudzība un kopšanas darbu komplekss, kas nodrošina tās darbību un saglabāšanu. MMS uzturēšanas darbi ietver gan koku un krūmu ciršanu, gan atvašu un zāles pļaušanu, gan grāvju pārtīrīšanu, grāvja gultnes un profila atbrīvošanu no bebru izveidotiem aizsprostiem, kritušiem kokiem, ūdens saskalojumiem vai cita veida lokāliem šķēršļiem, kuri traucē brīvai ūdens plūsmai.

Visu meliorācijas sistēmu uzturēšanas darbu mērķis ir liekā ūdens aizvadīšana no pārmitrām mežaudzēm, veicot darbus jāievēro vides un darba aizsardzības prasības.

Kopš 2005. gada meža meliorācijas sistēmu atjaunošanas vai pārbūves darbi LVM apsaimniekotajā teritorijā paveikti 281 724 ha platībā.

Meža infrastruktūra Latvijas valsts mežos

Fact icon
12 500 km

garš meža ceļu tīkls

Fact icon
94 tilti un 206 lielās caurtekas

ērtākai un drošākai satiksmei

Fact icon
281 724 ha

atjaunotu MMS

Fact icon
2 747 ūdens ņemšanas vietas

uguns apsardzībai

Meža meliorācijas sistēmu noteikumi un specifikācijas

Meža meliorācijas sistēmu noteikumi un specifikācijas definē prasības pārbūves, atjaunošanas un ikdienas uzturēšanas darbu izpildei, kā arī iegūstamajai būves kvalitātei, tādējādi vienādojot pasūtītāja, būvuzņēmēja, būvuzrauga un citu iesaistīto pušu izpratni par veicamo darbu.

Noteikumi un specifikācijas pielietojamas saskaņā ar AS “Latvijas valsts meži” līguma prasībām – meža meliorācijas sistēmu būvprojektu izstrādē, pārbūves, atjaunošanas un ikdienas uzturēšanas darbu veikšanā.