AS "Latvijas valsts meži" mežus atjauno ar stādiem, kas audzēti no vietējās izcelsmes sēklām. Tās tiek ievāktas 62 meža sēklu plantācijās dažādos Latvijas reģionos. Sēklu plantācijas ir paredzētas ģenētiski visaugstvērtīgākā sēklu materiāla iegūšanai.
Sēklkopība nav iedomājama bez meža selekcijas, kas balstīta uz ģenētiku – mācību par organismu iedzimtību un mainību. Sēklkopības mērķis ir iegūt tādas koku sugu formas, kas būtu ātraudzīgākas un ar augstu koksnes kvalitāti – kvalitatīvākiem stumbriem. Līdztekus tiek meklētas formas, kas būtu izturīgākas arī pret slimībām un kaitēkļiem. Pēc dažādu pētījumu rezultātiem, ar selekcijas metožu palīdzību meža produktivitāti iespējams celt vidēji par 18–25 %.
Sēklu iegūšana
Meža sēklu ražošana ir atkarīga no klimatiskajiem un augu fizioloģiskajiem faktoriem, tāpēc ievākto meža sēklu apjoms vienā gadā var svārstīties no 230 līdz pat 4300 kg dažādu koku sugu sēklu.
Meža sēklu ražošana sevī ietver virkni veicamo darbu:
- sēklu plantācijas vietas izvēle;
- platības sagatavošana (apauguma novākšana, zemes apstrāde, ja nepieciešams - meliorācija, platības iežogošana);
- klonu-potējumu izaudzēšana (potzaru ievākšana no izcilajiem kokiem vai pēcnācēju pārbaudes stādījumiem, potcelmu izaudzēšana, potēšana, potējumu kopšana);
- sēklu plantācijas ierīkošana (stādīšanas shēmas izveide, platības marķēšana, stādīšana, potējumu kopšana);
- sēklu plantācijas kopšana (platības pļaušana, potējumu vainagu veidošana un citi darbi);
- čiekuru ievākšana (priedes, egles un lapegles plantācijās);
- sēklu ievākšana (bērza, liepas, melnalkšņa, ozola plantācijās);
- īslaicīga čiekuru uzglabāšana un nogādāšana čiekurkaltēs.
AS "Latvijas valsts meži " sēklu ražošana notiek 3 čiekurkaltēs - Kalsnavas, Rendas un Vijciema -, kur veic čiekuru žāvēšanu un iegūst neatspārnotu sēklu materiālu.
Pēc čiekuru žāvēšanas neatspārnotais sēklu materiāls tiek nogādāts Jaunkalsnavā, kur sēklu apstrādes kompleksā-čiekurkaltē tiek veikta tālāka sēklu apstrāde:
- sēklu atspārnošana;
- šķirošana uz dažāda izmēra sietiem (skuju, čiekura zvīņu atdalīšana);
- mazgāšana ar bojāto sēklapvalku sēklu atdalīšanu;
- žāvēšana;
- šķirošana pēc izmēriem ar sietu-kratītāju;
- sēklu šķirošana gravitācijas šķirotājā.
Sēklu glabāšana
Sagatavotais sēklu materiāls tiek nosvērts un Valsts meža dienesta sertificētā meža sēklu kontroles laboratorijā noteikta sēklu kvalitāte (sēklu partijas tīrība, dīgšanas enerģija un dīgšanas procents). Pēc sēklu kontroles atzinuma saņemšanas sēklas tiek novietotas sēklu ilgstošai glabāšanai sēklu noliktavā (hermētiski noslēgtos traukos -4 grādu temperatūrā). Šādos apstākļos priedes un egles sēklas var glabāties līdz pat 20 gadiem.