Katrā savā darbībā LVM meklē efektīvus, inovatīvus un zinātnē balstītus veidus kā radīt lielāku pievienoto vērtību apsaimniekotajās zemēs, vienlaikus saglabājot un saudzējot dabas vērtības, tās daudzveidību. LVM realizē ilgtspējīgu valsts mežu un zemes apsaimniekošanu, lai nākamajām Latvijas iedzīvotāju paaudzēm radītu lielāku vērtību.
Lai veicinātu Latvijas klimata mērķu sasniegšanu, stiprinātu enerģētisko drošību un radītu lielāku pievienoto vērtību sabiedrībai - LVM kā Latvijas stratēģiskā aktīva – zemes - apsaimniekotājs aktīvi iesaistās vēja parku attīstībā Latvijā. Ar atjaunojamās enerģijas ražošanu Latvija var būt neatkarīga no ārējiem energoresursiem, kas ir būtiski tautsaimniecības attīstībai un nacionālajai drošībai.
2023. gada 13. jūnijā Latvijas Republikas Ministru Kabinets apstiprinājis grozījumus MK Noteikumos Nr. 350, kas nodrošina tiesisko regulējumu vēja parku attīstības iespējām publiskās zemēs. LVM neveic vēja parku attīstīšanu un būvniecību, bet izsoles rezultātā nodrošina zemes apbūves tiesību piešķiršanu vēja parku attīstītājiem.
Latvijas Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2030. gadam (NEKP) paredz vēja enerģijas ražošanas attīstību Latvijā gan jūrā, gan sauszemē, paredzot elektrostaciju izvietošanu mežos, kā arī saules enerģijas ražošanas attīstību. NEKP paredz nodrošināt VES attīstību sauszemē, sabalansējot nacionālās drošības, tautsaimniecības un vides aspektus, uzstādot papildu vismaz 1,3 – 1,5 GW jaudas līdz 2030. gadam.
No LVM apsaimniekošanā un īpašumā esošām zemes vienībām veikta atlase, piemērojot virkni aprobežojumu un izslēdzot teritorijas, kas neatbilst vēja parku ierīkošanai.
Vēja parki LVM zemēs netiks veidoti:
pilsētu un ciemu teritorijās un 800 m tuvumā ap tām, kā arī 800 m tuvumā ap dzīvojamām un publiskām ēkām;
dabas aizsardzības teritorijās, kur vēja parku būvniecība nav savietojama ar LR normatīvajiem aktiem;
teritorijās, kur meža zemju apsaimniekošanas mērķis ir dabas aizsardzība un LVM ir papildus noteikusi aizsardzību saglabājamām vides vērtībām, kā arī iedzīvotāju rekreācijai nozīmīgās meža teritorijās u.c.;
vietās, kur atrodas kultūras pieminekļi.
Atlases rezultātā izveidota karte “Potenciālo vēja parku attīstības teritorijas valsts meža zemēs”, kas telpiski attēlo LVM īpašumā un apsaimniekošanā esošās zemes vienības, kurās būtu pamatoti veikt vēja parku ierīkošanas izpēti, un ļauj identificēt zemes vienību un to daļu kadastra apzīmējumu, pagastu, novadu, atrašanās vietu ģeogrāfiski. Karte paredzēta izmantošanai potenciālajiem izsoļu dalībniekiem un nodrošina ikvienam publiski pieejamu informāciju par zemesgabaliem, kuros ir pamatoti veikt vēja parku ierīkošanas izpēti LVM zemēs.
Potenciālās teritorijas vēja parku attīstībai, LVM apsaimniekotajos mežos
Kartē “Potenciālo vēja parku attīstības teritorijas valsts meža zemēs” attēlotas šādu veidu teritorijas:
- Izsoles ”Par apbūves tiesības piešķiršanu vēja parka moduļa ierīkošanai 2024. gada izsoles platībās” daļas;
- Teritorijas, par kurām noslēgti apbūves tiesības līgumi;
- Zemesgabali vēja parku ierīkošanas izpētei, kuri iekļaujami izsolēs, iesniedzot motivētu iesniegumu LVM līdz 2024. gada 1. maijam*.
*Vēršam uzmanību, ka kartē attēlotās teritorijas ir potenciālās IZPĒTES teritorijas - kurās ir pamatoti veikt izpēti par iespēju attīstīt vēja parkus. Šāds teritoriju izvietojums veidojies, balstoties uz atlasi, izslēdzot vēja parkiem nepiemērotas teritorijas.
Izpētes
LVM neierobežo vēja mērījumus, IVN procesa veikšanu, ja persona par to iepriekš informējusi LVM un saņēmusi LVM nosacījumus.
Jebkāda veida LVM piekrišana atsevišķu izpētes darbu veikšanai negarantē tiesības iegūt apbūves tiesību vai noteikt potenciālo izsoles platību.
Veicot izpēti potenciālajiem attīstītājiem, jāņem vērā:
- LVM izstrādātie pamatprincipi līnijveida inženierbūvju novietošanai LVM zemēs, attiecībā uz elektroapgādes kabeļu trasējuma plānošanu, skatīt šeit.
- LVM izsniegtā informācija par tehnisko noteikumu izsniegšanas kārtību, attiecībā uz elektroapgādes kabeļu būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādi un būvdarbu veikšanu, skatīt šeit.
- LVM izstrādātie noteikumi par LVM meža autoceļu izmantošanu, pievedceļu būvniecību un meža ceļu pārbūves kārtību;
- Attiecībā uz drošības zonu ievērošanu vai iespējamo rotora spārnu pārkares risku, turbīnu izvietojumu plānot tā, lai netiktu ietekmēta LVM saimnieciskā darbība, tajā skaitā tiktu nodrošināta droša pārvietošanās pa meža autoceļiem un LVM zemēm;
- Gadījumā, ja IVN rezultātā plānots veikt jebkādas plānotās darbības ietekmi mazinošas darbības, tad to plānošanai un realizēšanai LVM apsaimniekotajā teritorijā ir nepieciešams rakstisks LVM saskaņojums.
LVM kā apbūves tiesības piešķīrējs 2023. gadā organizēja apbūves tiesību piešķiršanu vēja parka moduļa ierīkošanai izsolē “Par apbūves tiesības piešķiršanu vēja parka moduļa ierīkošanai 2023.gada izsoles platībās”.
Ministru kabineta noteikumu Nr.350 “Publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumi” punktā 87.9 noteikts, ka Apbūves tiesības piešķīrējs šo noteikumu 87.82. apakšpunktā noteikto būvniecības posma gada maksu publicē savā tīmekļvietnē ne vēlāk kā attiecīgā kalendāra gada 1. martā, un to aprēķina saskaņā ar šādu formulu:
BMt = BMt-1 × (1 + PCIt-1), kur
BMt – attiecīgā kalendāra gada būvniecības posma maksa (euro par megavatu);
BMt-1 – iepriekšējā kalendāra gada būvniecības posma maksa (euro par megavatu);
PCIt-1 – indeksēšanas koeficients, kas ir mazākais no Centrālās statistikas pārvaldes publicētā iepriekšējā gada patēriņa cenu inflācijas indeksa, bet ne mazāks par 0,0.
CSP iepriekšējā gada patēriņa cenu inflācijas indekss (cenu pārmaiņas 2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada janvāri, laika posmā no 2023. gada 1. februāra līdz 2024. gada 31. janvārim) ir 0,9 %, t.i. patēriņa cenu indekss 2024. gada janvārī (2023. gada janvāris = 100) ir 100,9.
BMt= BM t-1*(1+PC t-1)= 3400*(1+0.009)=3400*1.009=3430.60 EUR
2024. gada Būvniecības posma gada maksa ir 3430.60 EUR par MW.
Apbūves tiesību piešķiršanas pamatprincipi
Lai nodrošinātu vēja parku attīstību maksimāli īsākā laika posmā, LVM nodrošina caurspīdīgu, publiski pieejamu informāciju un operatīvu komunikāciju par sadarbības iespējām ar LVM par apbūves tiesību iegūšanu izsoles procesā.
Aicinām iepazīties ar LVM izstrādāto dokumentāciju:
AS “Latvijas valsts meži” apsaimniekošanā un īpašumā esošu neapbūvētu zemesgabalu, kuros būtu pamatoti veikt vēja elektroenerģijas parka moduļa ierīkošanas izpēti, atlases principi un 2024. gada apbūves tiesību izsolēm virzāmo neapbūvēto zemesgabalu noteikšanas
pdf / 252.0 KB
Servitūta līguma projekts
pdf / 443.0 KB
Servitūta līguma projekts esošu LVM meža autoceļu pārbūvei
pdf / 443.0 KB
Pārkares nomas līguma projekts
pdf / 797.2 KB
Apbūves tiesības līguma grozījumi
pdf / 775.3 KB
Apbūves tiesības līguma konsolidēta redakcija
pdf / 1.1 MB