Stāvot mežā zem augstajiem kokiem, grūti iztēloties, ka katrs no tiem savulaik ir bijis vien dažus milimetrus maza sēkliņa. No tām izaudzētie stādiņi tiek skoloti koku skolās – lielākajās AS „Latvijas valsts meži” kokaudzētavās Mazsilos, Strenčos un Podiņos. Ja ir interese apskatīt vietu, kur piedzimst mežs, droši jādodas uz kādu no tām, kur atbildes uz daudz jautājumiem sniedz zinošie kokaudzētavu speciālisti.
Kokaudzētavās skatāms pilns ražošanas process no sēšanas līdz gatavam stādam. Viss sākas agri pavasarī – marta beigās egles, priedes, bērza un melnalkšņa sēklu iesēj speciālā ietvarā ar kūdras substrātu. Jau pēc divām trim nedēļām parādās zaļi dīgsti, kas izlīduši gluži vai „uzmetot cilpiņu”. Rūpīgi tos kopjot, laistot un mēslojot, pienāk brīdis, kad jaunie meža stādiņi – zaļi un braši – tiek izvesti zem klajām debesīm, kur turpmāk tos norūda saule un vējš, piepalīdzot kokaudzētavas darbiniekiem. Bet, kas notiek siltumnīcās? Nē, tās tukšas nepaliek, sezonas laikā katrā siltumnīcā tiek izaudzētas vēl divas vai trīs mazo dīgstu partijas. Vēlā rudenī stādi jāsteidz šķirot, pakot un ievietot speciālās uzglabāšanas kamerās – saldētavās, lai pavasarī tos varētu stādīt. Pēc tam pārskolotie stādiņi varēs augt ne vien Latvijā, bet daļa no tiem – arī Lietuvā, Igaunijā vai Zviedrijā, kur klimatiskie apstākļi ir līdzīgi.
LVM Strenču kokaudzētava ir viena no modernākajām pasaulē stādu audzēšanas tehnoloģiju jomā. Tajā apskatīt var gan koku stādu automātisko sēšanas, gan pirmo Baltijā automatizēto pakošanas līniju, kas dienas laikā sapako vairāk nekā 300 tūkstošus meža stādu. Kokaudzētavas teritorijā izvietotas 13 mūsdienīgas siltumnīcas ar kopējo platību vairāk nekā 25 000 kvadrātmetru, un tajās izaudzētos vairāk nekā 10 miljonus stādu saldē un uzglabā kokaudzētavas lielajās saldētavās. Tāpat te ieraugāmi speciālie etiķešu printeri un kraušanas roboti, kas veic stādu kastu marķēšanu un kraušanu uz paletēm piecos stāvos, kā arī gatavās produkcijas ietīšanu. Visbeidzot apskatīt var arī divus garās nakts audzēšanas laukumus. Kas ir garās naktis? To uzzināt var, dodoties ekskursijā!
Kociņi, Trikātas pagasts, Beverīnas novads, LV-4731
Zvani: 29395418
Raksti e-pastu:
Arī LVM Mazsilu kokaudzētavā atkarībā no sezonas var vērot stādu sēšanu un audzēšanu milzu siltumnīcās un poligonos, stādu novākšanu no lauka, ietvarstādu šķirošanu un pakošanu, kā arī saldēšanu un uzglabāšanu. Šeit izvietotas 9 siltumnīcas ar platību lielāku nekā hektārs, kur cilvēks starp garajām zaļo stādiņu rindām reizē jūt meža varenību un pats jūtas gluži kā milzis. 5 miljoni izaudzēto stādiņu tiek uzglabāti kokaudzētavas saldētavās, kur visas ziemas garumā gaisa temperatūra nepārsniedz -4 oC.
Mazsili, Abavas pagasts, Talsu novads, LV-3294
Zvani: 29178389
Raksti e-pastu:
LVM Podiņu kokaudzētava ir lielākā pasaulē kailsakņu ar uzlabotu sakņu sistēmu audzēšanā. Turklāt nu vēl viens iemesls justies īpašiem – kokaudzētavas ražošanas tehnoloģijas papildinātas ar jaunu stādu vaskošanas līniju, vienīgo šobrīd strādājošo pasaulē, kas minūtē novasko pat 86 egļu stādiņus. Tie mežā būs pasargāti no priežu lielā smecernieka bojājumiem, kas citkārt egles stādiņu pamatīgi saskādētu. Otras vairs pasaulē nav arī unikālās, Latvijā ražotās egļu stādu šķirošanas līnijas. Ražošanas process kopumā notiek 64 hektāros, kuros izvietotas arī astoņas siltumnīcas – astoņus miljonus tur izaudzēto stādiņu savukārt uzglabā īpaši tam paredzētā noliktavā.
Podiņi, Indrānu pagasts, Lubānas novads, LV-4830
Zvani: 29197339
Raksti e-pastu:
Katra kokaudzētava veic varenu darbu – lolo nākotnes mežu, un katrā no tām šis process nedaudz atšķiras! Vai nebūtu interesanti ieskatīties katrā?
Uz tikšanos AS „Latvijas valsts meži” kokaudzētavās Mazsilos, Strenčos un Podiņos!