AS “Latvijas valsts meži” (LVM) Dienvidlatgales reģionā aizsargājamo ainavu apvidū “Nīcgaļu meži” veikusi Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājama biotopa – Palieņu zālāji – apsaimniekošanu 5,9 ha platībā. Veiktie darbi sekmēs retā biotopa un tam raksturīgo sugu dzīvotņu pastāvēšanu.
Saušupītes upes palienē apsaimniekošanas darbi 4,5 ha platībā veikti jau atkārtoti, bet 1,4 ha platībā ar koku un krūmu novākšanu, zāles pļaušanu un izvākšanu – pirmo reizi.
“Palieņu zālāju apsaimniekošana nav vienkārša, jo šīm teritorijām ir apgrūtināta piekļuve un mainīgi mitruma apstākļi – palienas nereti pārplūst. Tas apgrūtina gan precīzu platību noteikšanu, plānojot veicamos darbus, gan pašu apsaimniekošanu, jo ierobežotās piekļuves dēļ to parasti nav iespējams veikt ar standarta tehniku.
No dabas aizsardzības viedokļa šo mazo meža zālāju uzturēšana un apsaimniekošana, sevišķi upju krastos, ir ļoti būtiska, jo daudzas dzīvnieku sugas tos apdzīvo vai izmanto kā atpūtas vietas. Palieņu zālāji ir nozīmīgi kā mazajiem kukaiņiem apputeksnētājiem, tā lieliem meža dzīvniekiem,” skaidro LVM vides plānošanas vadītājs Mārtiņš Kalniņš
LVM ik gadus veic Eiropas Savienības biotopu un īpaši aizsargājamo sugu dzīvotņu apsaimniekošanu vairāk kā vidēji 300 ha platībā gadā uzņēmuma valdījumā zemēs.
Palieņu zālāji ir strauji izzūdošs biotops gan Latvijā, gan Eiropā. Tā izzušanu lielā mērā ietekmējusi zemes apsaimniekošanas modeļa maiņa 20. gadsimtā, jo zālāju pastāvēšanā svarīga ir to uzturēšana – pļaušana vai ganīšana. Latvijā palieņu zālāja biotops aizņem vien aptuveni 0,24 % valsts teritorijas.
Lasīt vairāk: