Teju pusgadu – no oktobra līdz martam – AS “Latvijas valsts meži” (LVM) sēklu plantācijās norit aktīvs čiekuru vākšanas darbs. 2019./2020. gada bagātīgās čiekuru sezonas noslēgumā plānots ievākt ap 1900 hl egļu čiekuru.
Visvairāk čiekuru – vairāk nekā 1000 hl – ievākts Remtes sēklu plantācijā, taču gana laba raža bijusi arī plantācijās Sēmē, Suntažos, Katvaros un Liepā. Ievērojamas ir arī pirmās ražas jaunajās plantācijās Vecumos, Liuzā un Šarlotē.
“Egle ir izteikti prasīga pret klimatiskajiem faktoriem: lai tā ieriestu ziedpumpurus, jauno dzinumu veidošanās laikā no maija līdz jūnija beigām, ir vajadzīgs karsts un sauss laiks. Tieši tāds bija 2018. gada pavasaris, kad maijā vietām pat zeme sprēgāja no sausuma. Šādi klimatiskie apstākļi radīja eglēm stresu un lika ieriest ziedpumpurus. Un šoreiz cerības piepildījās – 2019. gada pavasarī egles uzziedēja,” stāsta “LVM Sēklas un stādi” direktors Guntis Grandāns.
Sēklu plantācijās iegūtās sēklas ir ar augstu ģenētisko potenciālu – no tām izaudzētais nākotnes mežs būs par 18 – 20 % ražīgāks nekā tad, ja sēklas tiktu ievāktas mežaudzēs no nocirstajiem kokiem. Lai saglabātu potenciālo čiekuru ražu, egļu sēklu plantācijās tiek veikti jauno čiekuriņu aizsardzības pasākumi. Čiekuriem visbīstamākā ir egļu-ievu rūsa, kas potenciālo ražu var pilnībā iznīcināt. “LVM Sēklas un stādi” darbinieku īstenotie čiekuru aizsardzības pasākumi sniedza rezultātu – rudenī kokos varēja vērot bagātīgu veselu čiekuru ražu.
Čiekuru vākšanas darbs ir salīdzinoši smags: visu ziemu gandrīz jebkuros laika apstākļos speciāli apmācīti un ekipēti darbinieki kāpj egļu galotnēs un nozāģē ražojošo vainaga daļu. Tālākais darbs “uz zemes” jau ir nedaudz vieglāks.
Tiek ievākti visi čiekuri: gan veselie – tie tālāk dosies uz čiekurkaltēm Rendā vai Kalsnavā, gan arī slimie un kukaiņu bojātie – tos sadedzina ugunskurā turpat plantācijā, lai ierobežotu tālāku slimību un kaitēkļu izplatīšanos.
1200 kg augstākās kvalitātes sēklas
Čiekurkaltēs veselos čiekurus izžāvē, rūpīgi izkrata no tiem sēklas un iegūto sēklu masu attīra līdz iegūst augstākās kvalitātes sēklas.
Vienā egļu čiekurā vidēji ir no 200 līdz 250 sēklas. 1000 sēklu svars ir no 6 līdz 7 grami. No viena kg sēklu var izaudzēt ap 120 tūkstošiem egļu stādu.
“Pašreiz ir sagatavoti vairāk nekā 500 kg jauno egļu sēklu, taču ievākto čiekuru apjoms ļauj cerēt uz 1200 kg kopējo sēklu daudzumu. Šāds apjoms nodrošina Latviju ar egļu sēklām trijiem gadiem – gada patēriņš ir nepilni 400 kg,” stāsta Guntis Grandāns.
Sagatavotajām sēklām tiek noteikta kvalitāte Meža pētīšanas stacijas meža sēklu laboratorijā, tad tās saņem Valsts meža dienesta sertifikātu un līdz realizācijai glabājas Kalsnavas sēklu noliktavā.
Iepriekšējā egļu sēklu raža tika ievākta 2017./2018. gada ziemā, kad no 1000 hl čiekuru ieguva 760 kg sēklu. Pirms tam bija ilgstošs periods bez ražas –vienpadsmit gadi. “Lai pārdzīvotu šādus periodus, ir nepieciešama stratēģiskā sēklu rezerve, kas eglēm pēc iespējas jānodrošina vismaz 10 gadiem – četru līdz piecu tonnu apmērā,” skaidro “LVM Sēklas un stādi” direktors Guntis Grandāns.
Lasīt vairāk: