Tehnoloģiju attīstība sniedz atbalstu inovatīvu mašinizācijas risinājumu ieviešanai atbildīga meža apsaimniekošanas cikla īstenošanā, vienlaikus nodrošinot darba veicēju drošības un darbu efektivitātes pieaugumu, kā arī palīdz risināt aktuālo darbaspēka trūkumu meža nozarē. Pašlaik AS “Latvijas valsts meži” (LVM) testē mazjaudas tehnikas piemērotību un efektivitāti jaunaudžu kopšanā bez koksnes sortimentu gatavošanas, veicot tehnikas izmēģinājumus Vidzemes pusē.
“Lai novērtētu tehnikas efektivitāti, tehnikas izmēģinājumus praksē veicām jau 2017. gadā, šogad – atkārtojam. “Malva” un “Vimek” harvesteri ir aprīkoti ar jaunaudžu kopšanai paredzētajām zāģripas galvām. Pēc veiktajiem praktiskajiem testiem ražošanas apstākļos un iegūto datu analīzes, varēsim pieņemt lēmumu par attiecīgā pakalpojuma ieviešanu ražošanā,” skaidro LVM Mežkopības plānošanas vadītājs Edmunds Linde.
LVM mežu atjaunošanai un ieaudzēšanai pielieto augsnes gatavošanas tehnoloģiju augsni gatavojot joslās ar aktīvajiem disku arkliem, pacilu gatavošanu ar ekskavatoriem vai rotējošo pacilotāju un meža stādīšanu ar ekskavatoriem. Latvijā šīs tehnoloģijas sevi jau ir pierādījušas. Savukārt mašinizēta meža sēšana šogad veikta 0,7 tūkstoši hektāros un stādīšana ar ekskavatoriem LVM apsaimniekotajā teritorijā 700 hektāros, kas sastāda 11 % no kopējā stādīšanas jeb meža atjaunošanas darba apjoma.
“Tieši roku darba spēka trūkums mežkopības darbos ir būtisks iemesls, kāpēc mašinizācijas ieviešana ir tik būtiska. Tomēr salīdzinoši zemais darba ražīgums, izmantojot stādīšanu ar ekskavatoru, ietekmē arī pakalpojuma pašizmaksu. Līdz ar to mašinizētā meža stādīšanā ir nepieciešama cita pieeja, kas nodrošinātu būtiski augstāku tehnoloģijas efektivitāti. Tāpēc nākamgad pavasarī plānojam veikt jaunas tehnikas izmēģinājumus Latvijas apstākļos, ko šobrīd jau izmanto Dienvidamerikā un Skandināvijā. Tā ir Zviedrijā ražotā “PlantmaX” – daļēji automatizēta stādīšanas sistēma uz forvardera bāzes,” skaidro LVM Mežkopības plānošanas vadītājs Edmunds Linde.
“Mežkopības darbu mašinizācija arvien vairāk ienāk meža stādīšanas un kopšanas darbos. Mežsaimniecības nozare, līdzīgi kā citas tautsaimniecības nozares, izjūt darba spēka trūkumu. Palielinot mašinizācijas darba apjomu, varam celt darba ražīgumu un paveikt darbu ar mazāku cilvēku resursu. Rokas darba rīku darbs mežkopībā būs nepieciešams arī nākotnē – vēl labu laiku mežā sastapsim vīrus un sievas ar stādāmiem stobriem un krūmgriežiem rokās,” skaidro LVM Mežkopības izpilddirektors Mārtiņš Gūtmanis.
Kopumā sējot vai stādot 2023. gadā LVM atjaunos mežus 18,3 tūkstošos hektāru: 1,3 tūkstoši hektāru – mašinizēti stādot, 11,4 tūkstoši hektāru – stādot ar rokas darba rīkiem, bet ap 4,9 tūkstošiem hektāru tiks atstāti atjaunoties dabiski, bet 0,7 tūkstoši hektāru tika atjaunoti sējot. Šī gada meža atjaunošanas sezonā valsts mežos kopumā tiks iestādīti vairāk nekā 28 miljoni augstākās kvalitātes “LVM Sēklas un stādi” kokaudzētavās audzētie selekcionētie meža stādi, kas ir ātraudzīgāki, ar lielāku koksnes pieaugumu un nodrošina veselīgākas nākotnes mežaudzes.
Lasīt vairāk: