AS “Latvijas valsts meži” (LVM) vecākais vides eksperts Uģis Bergmanis, veicot klinšu ērgļu monitoringu, vienā no reto putnu apdzīvotajām teritorijām Latvijas austrumdaļā, pamanījis arī īpaši aizsargājamo vakarlēpi. Jūnija otrajā pusē, kad daudzu putnu sugu ligzdās jau ir mazuļi vai tie jau ir sasnieguši lidot spēju, vakarlēpis, kuru dēvē arī par lēli, vēl perē vienu līdz divas olas.
Vakarlēpis ir dzeguzes lieluma putns, ziemo Āfrikā un ligzdošanas vietās Latvijā ierodas aptuveni maijā. Tas sastopams galvenokārt sausos un skrajos dažāda vecuma priežu un jauktu koku mežos, kā arī purvos, jo īpaši purva ezeru tuvumā.
Vakarlēpis ir aktīvs diennakts tumšajā laikā, barojas ar dažādiem kukaiņiem, tos medījot lidojumā. Ligzdā, kas ir zemsedzē izgulēta bedrīte bez īpaša izklājuma, tiek iedētas 1 līdz 2 olas, var būt divi perējumi. Līdz ar to jaunie putni ligzdās var būt sastopami vēl augustā.
Vakarlēpis ir samērā bieži sastopama īpaši aizsargājama suga visā Latvijas teritorijā. Viens no nozīmīgākajiem putnu mirstības cēloņiem ir sadursmes ar transportlīdzekļiem tumsā, kad vakarlēpji starmešu gaismā uz sasilušajiem autoceļiem medī tumsā aktīvos kukaiņus.
Lasīt vairāk: