Pavasaris ir laiks, kad varam ļauties putnu vērošanai un nesteidzīgām pastaigām Latvijas valsts mežos, kas piepildīti skanīgām putnu balsis. Pateicoties AS “Latvijas valsts meži” darbinieku pieredzei un ātrai rīcībai izdevās palīdzēt nelaimē meža vidū nonākušam ziemeļu gulbim, kurš nakts tumsā, iespējams, bija sajaucis autoceļu ar upi. Gulbis tika saudzīgi noķerts un aizvests uz tuvāko ūdenstilpni – Balvu ezeru. Tomēr LVM vecākais vides eksperts Uģis Bergmanis norāda, ka cilvēku iejaukšanās un mēģinājumi palīdzēt putniem ne vienmēr ir vēlama rīcība, jo var nodarīt putnam arī pāri.
Ziemeļlatgales mežsaimniecības Balvu meža iecirkņa vadītājs Ainis Galvanovskis meža vidū pamanīja ziemeļu gulbi. “Sastapt gulbi līdz šim vēl nebija nācies. Nabadziņš bija ļoti piekusis. Pēc LVM putnu eksperta Uģa Bergmaņa norādēm, kā pareizi putnam tuvoties un kā palīdzēt, ietinu to saudzīgi jakā un aizvedu uz tuvāko ezeru. Manuprāt, viņš bija laimīgs par šādu palīdzību, nemaz neiebilda, kad turēju to klēpī, tikai skatījās laukā pa mašīnas logu,” atceras Ainis Galvanovskis.
Ziemeļu gulbis visbiežāk sastopams valsts rietumdaļā, galvenokārt ligzdo zivju dīķos. Pavasarī un rudenī vairāki desmiti tūkstoši šo gulbju migrē pāri mūsu valsts teritorijai, pa ceļam apvienojoties baros ar Latvijas ligzdojošās populācijas putniem.
“Lai paceltos spārnos, gulbim ir nepieciešama ieskriešanās vieta ūdenī, uz ceļa putns to nevarēja paveikt,” teic Uģis Bergmanis. Tāpēc tika pieņemts lēmums mēģināt putnam palīdzēt. Eksperts gan norāda, ka palīdzība putniem un pīlēm var būt divējāda – gan lietderīga, gan tāda, kas diemžēl dzīvniekiem nodara pāri. “Ja putns ir novārdzis, to var pabarot. Taču cilvēks nekādā gadījumā nedrīkst putnu vai pīli pieradināt. Tas izjauc līdzsvaru – putns vairs paša spēkiem nemeklē barību un, tuvojoties aukstajai ziemai, nedodas uz siltajām zemēm. Diemžēl aukstajā ziemas laikā viņi ir lemti iznīcībai,” ar raizēm teic eksperts.
Līdzīgi kā ar nelaimē nokļuvušā ziemeļu gulbja pārvietošanu uz viņam tīkamu vidi, cilvēks var palīdzēt arī situācijā, ja pamana no ligzdas izkritušu putnu mazuli. To saudzīgi var ielikt atpakaļ ligzdā, ja vien tas ir iespējams.
LVM vecākais vides eksperts Uģis Bergmanis savās mājās Barkavas pagastā izveidojis savvaļas putnu rehabilitācijas staciju, lai palīdzētu atveseļoties nelaimē nonākušiem aizsargājamiem putniem.
Lasīt vairāk: