20 • 04 • 2015

Latgalē atrasta reta un aizsargājama sēne; jaunums arī Vidzemē

sarkosoma

Ļoti retā un aizsargājamā toverīšu sarkosoma (Sarcosoma globosum), kas līdz šim bija manīta tikai Austrumkurzemē un Ziemeļvidzemē, šopavasar atrasta arī Latgales pusē, apstiprina Latvijas Dabas muzeja sēņu eksperti. AS „Latvijas valsts meži” darbinieks Edgars Zapāns to pamanīja Rēzeknes novada Lendžu pagastā netālu no Kozlovas meža masīvā uz kvartālstigas zem eglēm, kur tā auga kopā ar meža zaķskābenēm, mellenēm un zilajām vizbulītēm. Savukārt AS „Latvijas valsts meži” darbinieks Normunds Vīksna vismaz 33 šādas sēnes atklāja Vidzemes pusē - Smiltenes novada Launkalnes pagasta Silvas ciemā. Sēne nav ēdama.

Toverīšu sarkosoma ir Latvijā un Eiropā reta un aizsargājama suga, kas Latvijā savulaik tika uzskatīta par izzuduši, taču pēdējos gados atrasta četrās vietās: 2005. gada pavasarī toverīšu sarkosoma atrasta Valkas rajona Vijciema pagastā netālu no Kankarīšu ieža; pēdējos gados šī sēne divreiz konstatēta arī Tukuma apkārtnes Putniņu mežā; 2012. gadā tā atrasta Apes novada Trapenes pagastā, bet 2014. gadā – Apes novada Gaujienas pagastā. Šī ir piektā sēnes atradne Latvijā un pirmā Latgalē.

Par reto atradumu paziņots Latvijas Dabas muzejam, un sēne iereģistrēta arī AS „Latvijas valsts meži” datu bāzē. Lai reto sugu saglabātu un nodrošinātu sēnei nepieciešamo dabisko mikroklimatu, tika izveidota laukumveida aizsargājamā sugas atradne, kurā netiks veikta turpmāka mežizstrāde.

Latvijā īpaši pētījumi par šo sēņu sugu vēl nav veikti, taču somu zinātnieki vēstī, ka toverīšu sarkosomai tīk siltas ziemas. Iespējams tieši tāpēc šopavasar Latgales mežā ir izaudzis šis retums.