06 • 02 • 2014

Valsts mežos vairojas arvien jaunas dabas vērtības

Pagājušajā gadā vides eksperti AS "Latvijas valsts meži" apsaimniekotajās zemēs ir konstatējuši ap 700 jaunu reto un īpaši aizsargājamo sugu atradņu.

Kā stāsta LVM Vecākā vides eksperte Ilze Rēriha, par vērtīgāko uzskatāms Latvijā jaunas sūnu sugas – sirplapu strautsūnas Dichelyma falcatum – atradums Dundagas apkārtnē nelielas upītes gravā. "Tā ir ūdenssūna, kas parasti aug strautos un upītēs uz periodiski applūstošiem akmeņiem. Pasaulē suga izplatīta galvenokārt ziemeļu reģionos, taču tā var būt sastopama arī kalnu reģionos vairāk uz dienvidiem. Sirplapu strautsūna ir iekļauta Lietuvas un Igaunijas sūnaugu floras sarakstos, bet līdz šim nebija konstatēta Latvijā. Atradne tiks aizsargāta, nodibinot šeit mikroliegumu, " skaidro I. Rēriha.

staipeknis

Attēlā: Palu staipeknītis Lycopodiella inundata parasti aug vietās ar pazeminātu citu sugu konkurenci (atsegta mitra augsne uz meža ceļiem, stigām, ezeru palienē u.c.). Vitāla atradne pārejas purvā ar dominējošām sfagnu sūnām, pūkaugļu grīsli Carex lasiocarpa u.c. sugām ir īpaša. (Foto – I. Rēriha).

Nozīmīgas ir arī Vālenberga kārpvācelītes Oncophorus wahlenbergii atradnes dabas liegumā „Ances purvi un meži” un dabas parkā „Abavas senleja”, kā arī parastās divzobveisijas Dicranoweisia cirrata atradne Lonastes apkārtnē.

LVM vides eksperti kopā ar kolēģiem (I. Rēriha, V. Kreile, A. Āboliņa, B. Bambe, I. Rove, A. Opmanis, U. Suško) nozīmīgākos 2012. un 2013. gada atradumus prezentēja Latvijas Universitātes 72. zinātniskajā konferencē Zemes un vides zinātņu sekcijas ietvaros referātu sesijā „Biodaudzveidība un ainavu ekoloģija”. Bez jau minētajām sugām eksperti stāstīja arī par citiem retumiem, tai skaitā par trejziedu madaras Galium triflorum izplatību un populācijas stāvokli Latvijā, palu staipeknīša Lycopodiella inundata atradni pārejas purvā Dundagas apkārtnē un citām nozīmīgām sugām.

Informāciju sagatavoja LVM Komunikācijas daļa, tālr. 67805432.