AS “Latvijas valsts meži” (LVM) šogad plāno uzsākt apmeklētāju iecienītās Upursalas dabas takas atjaunošanas darbus Upursalā, kas atrodas dabas parkā “Cirīša ezers” un ir sasniedzama tikai ar laivu. Taka kopš 2023. gadā nodarītajiem vējgāzes postījumiem ir slēgta.
1,7 km garās dabas takas un tūrisma infrastruktūras atjaunošanas darbus plānots uzsākt šogad. Darbu gaitā tiks izbūvētas jaunas koka kāpnes, laipas pāri mitrajām vietām, ainaviskākajās vietās – uzstādītas trīs skatu platformas. Tāpat tiks izbūvēta jauna laivu piestātne, lai atpūtniekiem būtu ērtāk pietauvoties.
Ņemot vērā Upursalas kultūrvēsturisko un arī dabas aizsardzības nozīmi, takas atjaunošanas iecerētie darbi jāplāno un jāsaskaņo ar Dabas aizsardzības pārvaldi un Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi. Lai operatīvi izvērtētu situāciju un lemtu par labākajiem risinājumiem, LVM aprīļa vidū noorganizēja kopīgu nokļūšanu uz salu, lai veiktu apsekošanu, izvērtētu plānotos darbus un nepieciešamos nosacījumus to veikšanai.
Apsekošanā piedalījās pārstāvji no Dabas aizsardzības pārvaldes, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes no Rīgas un Latgales reģiona, arheologs Juris Urtāns un LVM pārstāvji. Uz salas atrodas arī valsts nozīmes arheoloģiskais kultūras piemineklis – Upursalas pilskalns (Upurkalns) ar apmetni.
Šaurlapu lakacis
Upursalas dabas taka atrodas dabas parka “Cirīša ezers” lieguma zonā. Salas platība ir 18,4 ha, savukārt dabas taka tika izveidota 2004. gadā pēc dabas aizsardzības plāna izstrādes īpaši aizsargājamajai teritorijai un konkrētajiem norādījumiem. No 1920. līdz 1930. gadam Cirīša ezera Upursala bija nozīmīga tautas svētku un sapulču vieta. Jau tolaik uz salas bija izveidota arī tūristu taka.
Upursalai ir nozīmīga dabas aizsardzības vērtība – uz salas konstatētas vairāk nekā 200 augu sugas, no kurām vairākas ir īpaši aizsargājamas, tostarp šaurlapu lakacis Pulmonaria angustifolia. LVM vides eksperti uz salas konstatējuši vairākas šaurlapu lakača atradnes.