VMD un LVM pārrunā mizgraužu ierobežošanas pasākumu efektīvu īstenošanu

No 1. aprīļa līdz 31. augustam stājas spēkā Valsts meža dienesta rīkojums par saimnieciskās darbības ierobežojumiem vērtīgo egļu mežaudžu aizsardzības zonās, lai ierobežotu egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanos un tālāko izplatību. Lai vienādotu izpratni par Valsts meža dienesta rīkojuma īstenošanu, kā arī pārrunātu ar mizgrauža ierobežošanas pasākumiem saistītos jautājumus, AS “Latvijas valsts meži” (LVM) un Valsts meža dienesta pārstāvji marta izskaņā tikās informatīvā seminārā.

LVM meža aizsardzības un ugunsdzēsības vadītājs Edijs Leišavnieks skaidro:

“Meža ekspertu kopīgā tikšanās bija vērtīga, jo ļāva pārrunāt Valsts meža dienesta rīkojuma “Par egļu astoņzobu mizgrauža masveida savairošanās situāciju un kaitēkļu ierobežošana pasākumiem 2025. gadā” punktus, kā piemēram, koku ciršanas ierobežojumus ar atsevišķiem noteikumiem mizgraužu aktīvajā lidošanas periodā. Uzklausot ekspertu ziņojumus, dalībniekiem bija iespēja pārrunāt aktuālos jautājumus un piedalīties diskusijās, vienādojot izpratni un spēju veiksmīgāk piemērot attiecīgo normatīvo aktu normas, kas palīdzēs uzlabot sanitāro situāciju Latvijas mežos.”

Tikšanās laikā Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Agnis Šmits iepazīstināja ar 2024. gada egļu astoņzobu mizgrauža monitoringa datiem un šī gada prognozēm, kā arī ieskicēja aktuālās atziņas no iepriekšējos gados veiktajiem pētījumiem mizgraužu bojājumu ierobežošanā.

Pārstāvji no Valsts meža dienesta atgādināja par būtiskākajām kļūdām, ko pieļauj mežu īpašnieki kontekstā ar rīkojuma piemērošanu un kādi ir ciršanas apliecinājumu izsniegšanas nosacījumi cirtēs pēc Valsts meža dienesta sanitārā atzinuma. Savukārt Zemkopības ministrijas pārstāvis informēja par aktualitātēm meža nozares sagatavoto normatīvo aktu grozījumos, lai nākotnē uzlabotu sanitāro situāciju mežā. LVM pārstāvji klātesošos iepazīstināja ar izstrādāto algoritmu potenciāli bojāto egļu audžu identificēšanai, izmantojot attālās izpētes datus, kā arī dalījās pieredzē mizgraužu bojājumu apzināšanā LVM apsaimniekotajā teritorijā.

Informatīvā semināra ieraksts:

Egļu astoņzobu mizgrauzis ir postošākais kaitēklis parastajai eglei (Picea abies) visā tās dabiskās izplatības areālā Eiropā un Āzijas ziemeļu daļā. Šī kaitēkļa izplatībai labvēlīgi apstākļi ir karstas, sausas vasaras, kā arī vētras, kad mizgrauzis savairojas vēja sagāztajās un nolauztajās eglēs. Nereti kaitēkļa nodarītie postījumi ievērojami pārsniedz vētras radītos. Mizgrauzis uzbrūk pieaugušām eglēm – parasti tādām, kuru caurmērs pārsniedz 20 cm. Ja starp vairākām eglēm atradīsies kāda priede, tad arī priede var tikt bojāta. Vienā pieaugušā eglē, kuras diametrs ir ap 40 cm, var iemitināties līdz pat 70 000 vaboļu. Egli iznīcināt var 3 000 līdz 5 000 liels vaboļu daudzums. Pie mazas kaitēkļu intensitātes vesels koks spēj pretoties mizgraužiem, taču, ja to skaits ir ievērojams, bojā var iet pat veselas audzes.