LVM Vijciema čiekurkaltes vēsturiskajās iekārtās rit čiekuru žāvēšana

Iestājoties pavasarim, tradicionāli tiek iekurinātas LVM Vijciema čiekurkaltes senā krāsns. Pēc nedēļu ilgas silšanas tajās sācies čiekuru žāvēšanas process, kas norit tieši tāpat kā pirms simt gadiem. Piesakot ekskursiju, interesenti čiekuru žāvēšanu var vērot uz vietas čiekurkaltē.

Pavasaris ir sējas laiks visās astoņās AS “Latvijas valsts meži” (LVM) kokaudzētavās, kurās ik gadu kopumā tiek izaudzēti vairāk nekā 50 miljoni augstākās kvalitātes meža stādu.

LVM sēklu ražošanas vadītājs Justs Lūkins skaidro:

“Lielākā daļa sēklu stādu audzēšanai tiek iegūtas, žāvējot čiekurus modernajā Kalsnavas čiekurkaltē. Tomēr nozīmīgu daļu iegūstam arī unikālajā LVM Vijciema čiekurkaltē, kas ir kultūrvēsturisks mantojums un vēsta par Latvijas mežsaimniecības tradīcijām, un vienlaikus nodrošina arī saimniecisku funkciju.” 

LVM Vijciema čiekurkaltē ik pavasari tiek apstrādāti aptuveni 60 hektolitri priežu čiekuru, iegūstot aptuveni 75 kg neatspārnotu sēklu. Iegūtās sēklas pēc tam nonāk Kalsnavas čiekurkaltē sēklu ražošanas pabeigšanai un novietošanai sēklu noliktavā.  

Sēklu ieguves process nav ātrs. Nedēļu pirms čiekuru žāvēšanas tiek iekurināta krāsns. Kad tās pamatīgie mūri un krāsns pietiekoši sasiluši, sākas čiekuru žāvēšana – tie tiek bērti autentiskos čiekuru žāvēšanas cilindros, kopskaitā 24, kas darbināmi ar roku. Čiekuri cilindros periodiski tiek grozīti, līdz izžūst tiktāl, ka var viegli iegūt sēklas.  

Vijciema čiekurkalte ir vecākā Latvijā, un vienīgā šāda tipa čiekurkalte pasaulē.

Čiekuru žāvēšana Vijciema čiekurkaltē turpināsies līdz 20. aprīlim. Vēsturisko žāvēšanas procesu var skatīt arī klātienē, iepriekš piesakot apmeklējumu, neatkarīgi no cilvēku skaita.  Ekskursijas un individuālos apmeklējumus pieteikt, zvanot 26478620.

No 2024. gada Vijciema čiekurkaltes apmeklējums un muzeja pastāvīgās ekspozīcija skolēniem pieejama valsts apmaksātas programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros.