AS "Latvijas valsts meži" (LVM) 2024. gadā ir labiekārtojusi 153 no vairāk nekā 300 bezmaksas tūrisma un atpūtas vietām – mainīti soli un galdi, atjaunotas nojumes, kāpnes, laipas un veikti daudzi citi labiekārtošanas darbi, kas ļauj nodrošināt Latvijas iedzīvotājiem daudzveidīgas atpūtas iespējas dabā. Paveiktie atjaunošanas darbi ir līdz šim uzņēmuma vēsturē lielākais viena gada laikā veiktais rekreācijas objektu uzturēšanas darbu apjoms.
Lielākoties šogad mainīti galdi un soli, taču veikti arī apjomīgi – dabas taku, laipu, kāpņu, nojumju, tualešu atjaunošanas vai būvniecības darbi. Vairākos no tūristu iecienītiem atpūtas objektiem atjaunotas skatu platformas, kāpnes un norobežojošas margas, kā arī purvu laipas. Tūrisma vietu aprīkojumu, piemēram, galdus, solus, nojumes, laipas un kāpnes LVM pamatā izgatavo no koka, kas ar laiku nolietojas, tāpēc daudzviet nepieciešams veikt regulārus objektu uzturēšanas un atjaunošanas darbus. Vairākas atpūtas vietas remontdarbu laikā pilnveidotas, lai tās būtu pieejamas cilvēkiem ar kustību traucējumiem,piemēram, atpūtas vietās "Valgalciems” un “Jaunciems” izveidota pieejama attiecīgi 65 un 50 metrus garas koka laipas līdz jūras liedagam, savukārt Skrīveru dendroloģiskajā parkā izveidota cilvēkiem ar kustību traucējumiem pieejama tualete.
LVM infrastruktūras objektu uzturēšanas vadītājs Kaspars Kristiņš skaidro:
“Rekreācijas infrastruktūrai, kas izveidota no koka, ļoti svarīga ir pielietotā kokmateriālu kvalitāte un atbilstoša impregnēšanas apstrādes klase, kas būtiski palielina tās kalpošanas ilgumu. Tāpat svarīgi ir arī pielietoto kokmateriālu izmēri, lai katrs izveidotais infrastruktūras elements izturētu sev paredzēto noslodzi.”
15 tūrisma vietas, kurās 2024. gadā ieguldīts lielākais darbs un investīcijas:
- "Čertoka ezers" – izveidota jauna gājēju grants taka 375 m garumā un 180 m koka laipas ap ezeru, uzbūvētas kāpnes nogāzei, divas skatu platformas (41,6 m² un 20 m²), tualetes bloks, norobežojošās barjeras (81,5 m), grants laukums (171 m²) un 147 m grants celiņš.
- "Ragakāpas dabas taka"– atjaunoti 776 m dabas takas, no tiem 601 m ar grants segumu un 175 m koka laipas.
- "Purezera taka"– atjaunota 345 m gara koka laipa purvā.
- "Pūrciema baltā kāpa" – izveidota 306 m koka laipa un 95 m trepes.
- "Pie Plisūna ezera"– izbūvēta 140 m koka laipa un skatu platforma.
- "Plieņciema kāpas taka" – atjaunota 196 m koka laipa, uzstādīta pārģērbšanās kabīne un divi soliņi.
- "Slutišķu krauja" – izveidotas 79 m kāpnes, galds ar soliem un 40 m norobežojošās margas.
- "Gārsenes dabas takas" – izveidotas 50 m kāpnes, 30 m norobežojošo margas, tualete, 39 soli un trīs galdi.
- "Valgalciems" – izveidota jauna, cilvēkiem ar kustību traucējumiem pieejama 65 m gara koka laipa līdz jūras liedagam.
- "Jaunciems" – izveidota jauna, cilvēkiem ar kustību traucējumiem pieejama, 50 m gara laipa līdz jūras liedagam, galds ar soliem un ugunskura vieta.
- "Skrīveru dendroloģiskais parks" – Izveidota cilvēkiem ar kustību traucējumiem pieejama tualete, 11 soliņi un 100 m žogs.
- "Zaķu pļava" – izveidotas 32 m trepes un 53 m² platforma.
- "Līgatnes upes krasts" – atjaunota 48 m koka laipa, 52 m norobežojošā marga un 9 m kāpnes.
- "Ķeguma piepilsētas meži" – atjaunota 20 m koka laipa, 20 m norobežojošās margas un 28 m garas laipas pāri grāvim.
- "Krišjāņu Staburags" – izbūvētas 12 m kāpnes ar platformu un 28 m norobežojošās margas.
Arī 2025. gada pirmajā pusē plānots uzsākt jaunus infrastruktūras uzlabojumus tūristu iecienītos objektos, piemēram, Dunikas purva takā plānots atjaunot koka laipu viena kilometra garumā, bet Oleru takā nomainīt 157 metrus garu koka laipas posmu un izbūvēt purvā divas skatu platformas sešu metru augstumā. Tāpat skatu platforma tiks izbūvēta arī Niedrāju–Pilkas purva takā.