Ietvarstādi jeb konteinerstādi– ceļš uz augstvērtīgām un noturīgām mežaudzēm - kvalitatīvs un efektīvs meža atjaunošanas veids.
Ar ko ietvarstādi atšķiras no citiem stādiem?
Kuri ir ietvarstādu stādīšanas optimālākie termiņi?
Kā pareizi iestādīt ietvarstādus?
LVM Sēklas un stādi kokaudzētavās tiek piedāvāti priedes un egles stādi apstrādāti pret Priežu lielā smecernieka (Hylobius abietis) bojājumiem. Stādi tiek apstrādāti 2 veidos: ar ķimikālijām un ar dabai draudzīgu vielu – vasku „Ekovax”.
Priede. Latvijā viena suga. Parastā priede (Pinus sylvestris). (Pinus) – priežu dzimtas (Pinaceae) ģints. Mūžzaļš 1.lieluma skuju koks ar taisnu, slaidu stumbru un spēcīgu sakņu sistēmu. Dziļā irdenā smiltī veido garu mietsakni un sānsakņu tīklu, kūdrainās augsnēs mietsaknes nav. Skujas lineāras, 3-7 cm garas, zilganzaļas pa 2 uz īsvasas, pie koka paliek 2-3 gadus. Vienmājas koks. Vairojas tikai ar sēklām. Zied maija beigās jūnijā. Apputeksnē vējš. Sēklas ienākas nākamā gada oktobrī, izbirst nākamā gada aprīlī - jūnijā (trešajā gadā pēc ziedēšanas). Latvijā visbiežāk sastopamais koks visā teritorijā. Sasniedz 46 m garumu un 4m apkārtmēru. Mūža ilgums 350-400 gadu. Koksne sveķaina, ar izteiktām gadskārtām, izturīga, ar labām mehāniskām īpašībām. Izmanto galvenokārt celtniecībā un mēbeļrūpniecībā. Parastās priedes audzēšanai piemērotas viegla mehāniska sastāva smilts, saistīgās smilts, mālsmilts un smilšmāla augsnes. Visproduktīvākās kultūras izaug damaksnī, lānā, šaurlapju kūdrenī, kur cirtmeta vecumā tās sasniedz krāju līdz 400 m³/ha. Meža atjaunošanā Latvijā tiek piedāvāti gan priedes kailsakņu stādi, gan ietvarstādi, kas tiek audzēti no sēklu plantācijās (ierīko no atlasītiem labākiem kokiem un to pēcnācējiem) iegūtām sēklām. Selekcijas rezultātā, pēc zinātnieku atzinuma, iespējams nākotnē iegūt par 10-20% lielāku koksnes krāju.
Egle. Latvijā viena suga. Parastā egle (Picea abies syn. Picea excelsa). (Picea) –priežu dzimtas (Pinaceae) ģints. Mūžzaļš 1.lieluma skuju koks ar taisnu stumbru un plašu seklu sakņu sistēmu. Sasniedz 40 m garumu un 3,8 m apkārtmēru. Mūža ilgums līdz 300 gadu. Ēncietīga, bet vēja nenoturīga. Skujas četršķautņainas (apēnojumā plakanas), 1,2-2,5 cm garas, spīdīgas, tumšzaļas, pie zara piestiprinātas ar kātiņu, kas, skujām nobirstot paliek pie zara. Skujas pie koka paliek 5-7 gadus. Vienmājas koks. Vairojas tikai ar sēklām. Zied maijā. Apputeksnē vējš. Sēklas ienākas rudenī, izbirst nākamā gada aprīlī-maijā. Daudz ekoloģisko un morfoloģisko formu. Agri (cieš no pavasara salnām) un vēlu plaukstošas, dažāda zarojuma un vainaga formas. Audžu produktivitāte par 20-30% lielāka nekā priedei. Auglīgās mālsmilts un smilšmāla augsnēs jau 50-60 gadu vecumā var sasniegt krāju 500-550 m³/ha. Meža atjaunošanā AS”Latvijas valsts meži”, LVM Sēklas un stādi kokaudzētavās tiek piedāvāti egles ietvarstādi, kailsakņu stādi ar uzlabotu sakņu sistēmu un kailsakņu stādi. Ar vien lielāku popularitāti meža apsaimniekotāju vidū gūst selekcionēti stādi, kas audzēti no sēklu plantācijās iegūtām sēklām, kas dod iespēju palielināt nākotnes meža ekonomisko vērtību.
Bērzs. Latvijā sastopamas četras sugas. Pundurbērzs (Betula nana) līdz 70 cm augsts krūms, Zemais bērzs (Betula humilis) līdz 3m augsts krūms, Purva jeb pūkainais bērzs (Betula pubescens) 2.lieluma koks aug mitrākas purvainās vietās, Āra jeb kārpainais bērzs (Betula pendula syn. Betula verrucosa) 1. lieluma koks.
Āra jeb kārpainais bērzs (Betula pendula syn. Betula verrucosa). Saimnieciski vērtīgākā suga.(Betula) – bērzu dzimtas (Betulaceae) ģints. Vasarzaļš, gaismas prasīgs, vienmājas 1.lieluma lapu koks. Raksturīga balta miza (tāss), kas apmēram 20 gadus veciem kokiem, sākot no stumbra apakšdaļas, pārveidojas par melnu, biezu krevi. Var sasniegt līdz 30 m garumu. Mūža ilgums 150 gadi. Lapas rombiskas, kailas, spīdīgas. Vairojas ar sēklām un celmu atvasēm. Zied lapu plaukšanas laikā. Apputeksnē vējš. Sēklas ienākas jūlija beigās – augustā. Sēklas izplata vējš. Koksne cieta, dzeltenīgi balta, ar lielu siltumietilpību. Izmanto finieru ražošanā, mēbeļrūpniecībā, apkurei. Labāk aug irdenā trūdvielām bagātā augsnē. Mākslīgi atjaunotu audžu krāja 60-70 gadu vecumā ir par 10-15% lielāka nekā dabiskas izcelsmes audzēs. Iecienīta un piemērota suga arī lauksaimniecībā neizmantojamo zemju apmežošanā. Meža atjaunošanā AS „Latvijas valsts meži” LVM Sēklas un stādi kokaudzētavās tiek piedāvāti bērza ietvarstādi, un kailsakņu stādi ar uzlabotu sakņu sistēmu. Bērza sēklu iegūšanai ir ierīkotas sēklu plantācijas, nodrošinot stādu ražošanu ar selekcionētām sēklām un dodot iespēju meža apsaimniekotājiem palielināt meža nākotnes vērtību.
Melnalksnis (Alnus glutinosa). Bērzu dzimtas (Betulaceae) suga. Ātraudzīgs, vasarzaļš, vienmājas koks ar slaidu stumbru un olveida vainagu. Var sasniegt 30 m garumu. Mūža ilgums 120 gadi. Zied martā - aprīlī. Apputeksnē vējš. Sēklas ienākas oktobrī, nobirst nākošā gada martā – aprīlī. Sēklas izplata ūdens. Koksne vērtīga, mīksta, viegla. To izmanto finiera ražošanai, galdniecībai, zemūdens būvēs. Augšanai piemērotas auglīgas, trūdvielām bagātas augsnes ar tekošu gruntsūdeni – liekņas, platlapju kūdreņi, nosusināti zemie purvi, upju un strautu krastmalas. Piemērota suga arī lauksaimniecībā neizmantojamo zemju apmežošanā. Meža atjaunošanā AS „Latvijas valsts meži” LVM Sēklas un stādi kokaudzētavās tiek piedāvāti melnalkšņa ietvarstādi, un kailsakņu stādi ar uzlabotu sakņu sistēmu. Arī melnalkšņa sēklu ieguvei ir ierīkotas sēklu plantācijas, dodot iespēju mežu apsaimniekotājiem palielināt meža ekonomisko vērtību un daudzveidību.