Meža apsaimniekošanas risku izmaiņu prognozes un to mazināšana”

Meža apsaimniekošanas risku izmaiņu prognozes un to mazināšana”

Pārskata periodā veiktā gandrīz 2000 koku augstuma pieaugumu periodiskā uzmērīšana liecina par temperatūras nozīmīgu ietekmi uz augšanas intensitāti un augšanas perioda garumu gan eglei, gan arī priedei. Paaugstinātā temperatūrā augušo koku augstuma pieaugums bija nozīmīgi un statistiski būtiski mazāks nekā kontroles grupā. To noteica gan atšķirīgā maksimālā un vidējā augšanas intensitāte, gan intensīvas augšanas fāzes garums, kas eksperimenta grupā eglei bija par 4 nedēļām, priedei – par 1 nedēļu īsāks nekā kontroles grupā. Ņemot vērā nepilnības eksperimenta apgaismojuma kontrolē, tā rezultātus nevar vispārināt un rekomendējams eksperimentu atkārtot. Temperatūra būtiski ietekmē abu skujkoku sugu salcietības veidošanos: īpaši priedei tā bija nozīmīgi aizkavēta, ja gaisa temperatūra veģetācijas periodā bija par 4°C augstāka. Sala bojājumiem ir statistiski būtiska ietekme uz egles augstuma pieauguma veidošanos un tā garumu. Rekomendējams turpināt eksperimentus, izmantojot priedes selekcijas materiālu un novērtējot ģenētiski noteiktās salcietības formēšanās atšķirības, citāda temperatūras režīma ietekmi un pārbaudīt šajā pārskatā periodā fiksētās sakarības, ka salcietība straujāk veidojas audzēs uz kūdras augsnēm izvēlētu priežu pluskoku pēcnācējiem, noturību.

Pārskata periodā veikta egļu astoņzobu mizgrauža invadētu egļu nogriežņu glabāšana klimata kamerā un datu ieguve par šī dendrofāgā kukaiņa un citu kukaiņu sugu aktivitāti izmainītā temperatūras režīmā. Tāpat klimata kamerā audzēti divi melnalkšņa un septiņi parastās egles rameti sēklu ieguvei epiģenētisko efektu eksperimentiem. Ierīkoti divi lapegles un divi dižskābarža, kā arī uzmērīti divi iepriekš ierīkoti dižskābarža stādījumi.

Sagatavota un aprobēta metodika mistrojuma audzes un meža masīva līmenī ietekmes uz mežaudžu noturību vērtējumam. Projekta rezultāti prezentēti starptautiskā zinātniskā konferencē “BaltDendro 2016”, kurā piedalījās zinātnieki no 5 valstīm un kas norisinājās šī gada 22.-25. augustā Latvijā, pētījuma dalībniekiem uzstājoties ar četriem referātiem. Kopumā norit darbs pie visiem šajā pārskata periodā paredzētajiem uzdevumiem.

Projekta dokumenti
13 • 03 • 2017Etapa atskaite Lasīt tagad 
08 • 05 • 2019Pārskats 2018 Lasīt tagad 
Esam sertificēti
BM certification iso