Bārbeles ir iecienīts vasarzaļš augs daudzu dārznieku vidū – ne vien tāpēc, ka tās zied apbrīnojami krāšņi maijā un jūnijā, bet jo īpaši tāpēc, ka tās spilgti iekrāso mājas pagalmu arī visu turpmāko vasaru un arī rudeni. LVM Strenču kokaudzētavā pieejamas gan izsenis audzētas, gan arī pavisam jaunas bārbeļu šķirnes plašā krāsu gammā. Aicinām piešķirt spilgtumu un dzīvesprieku savam dārzam!
Bārbelēm piemīt īpaši plašs klāsts lapu krāsu izvēlē – zaļas, dzeltenas, oranžas, daždažādu nokrāsu sarkanas lapas, turklāt, atkarībā no šķirnes, tās var būt dažāda augstuma (papildu informācija zemāk galerijā). Ar visspilgtākajām krāsām Latvijas apstākļos izceļas un izmantojamas dārzos un parkos tunberga bārbeļu šķirnes (Barberis thunbergii).
Ogas bārbelēm ir sarkanā, melnā vai zaļā krāsā, turklāt katrā ogā ir viena vai vairākas iegarenas sēklas. Latvijā bieži sastopamās parastās bārbeles šķirnes ogas ir ēdamas. Tās ir ļoti veselīgas, jo to sastāvā ir daudz C vitamīna.
Bārbelēm ir arī mazprasīgi audzēšanas apstākļi. Lielākā daļa bārbeļu audzējamas sausā, saulainā vietā un ir tikai neliela daļa tādu šķirņu, kas pacieš vieglu noēnojumu. Bārbeles audzēšanai ir piemērota labi drenēta, caurlaidīga augsne, kas var būt gan skāba, gan sārmaina, taču augs spēj augt arī kaļķainā augsnē. Vienīgi jāuzmanās no pārlieku mitras vietas, jo tas var traucēt sekmīgai auga attīstībai.
Bārbeles īpaši pievilcīgas izskatīsies, ja tiks stādītas pie mūra sienas vai sētas priekšā, tāpat krūmi var tikt izmantoti dzīvžoga veidošanā, kas būs gana praktisks risinājums kupluma dēļ. Kombinēt bārbeles dobē var ar rožu stādiem, kas skaisti kontrastēs uz bārbeļu sulīgo lapu fona.
Ja kuplajam bārbeles krūmam gribas piešķirt formu, tad tā apgriešanu var veikt vasaras beigās un krūms to pārcietīs itin labi. Tāpat pavairošanai spraudeņus vislabāk izmantot vasaras beigās, kad tie izauguši vismaz 8 cm garumā.